2.prosince 2021
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Dnes má svátek Blanka zítra Svatoslav

Poloha obce

Obec Horní Štěpánov spolu s osadami Pohora a Nové Sady leží v mikroregionu Konicko, jihozápadním směrem od města Konice, v severní části Drahanské vrchoviny. Samotná obec Horní Štěpánov má přírodně zajímavou polohu. Zastavěné části se táhnou teprve od Nových Sadů do většího svahu směrem od severu k jihu v poměrně širokém údolí mezi táhlými kopci severní části Drahanské vrchoviny.

Horní Štěpánov má rozsáhlý katastr ve výměře rovných 2000 ha, který vlastně na severní, západní a jižní straně tvoří hranici s územím Jihomoravského kraje. Více než polovina katastrálního území je zalesněna, rozkládají se zde poměrně rozsáhlé a především jehličnaté lesy. Sousedními katastrálními obcemi jsou Benešov, Kořenec, Šebetov, Cetkovice,Úsobrno, a z našeho kraje pouze obce Skřípov a Brodek, které patří již na Olomoucko. Většina katastrálních hranic prochází lesem, volná krajina je pouze na východní straně štěpánovského katastru kolem nejvyššího vrchu celého okolí, jímž je se 672 metry známý Babylon.

Přibližně jihozápadní část rozsáhlého katastru je začleněna do přírodního parku pod názvem Řehořkovo Kořenecko, jehož větší část leží na území okr. Blansko. V bezprostředním jižním okolí Horního Štěpánova v pramenné části potoka Bělá je již od r. 1988 vyhlášená přírodní rezervace Uhliska, což jsou rašelinné louky a mokřady s mnoha cennými a vzácnými rostlinami luční vegetace. Těsně za zástavbou horního konce Štěpánova je další menší přírodní památka zvaná V chaloupkách, což je také prameništní louka s bohatou květenou. Blízko osady Pohora je rovněž přírodní památka Pohorská louka, další jsou Pohorský potok a Pod Švancarkou, což jsou rovněž zachovalá luční a lesní společenstva vyšších poloh Drahanské vrchoviny, kde si přijdou na své především milovníci odlehlé přírody.Všechna tato území jsou přístupná pevnými cestami, využívanými především pro lesní hospodářství včetně možnosti nasazení těžké mechanizace, ale neslouží přímo pro motoristy. Naopak cyklostezky vedou i po nich, což vyplývá z četných map s vyznačenými cyklistickými trasami.
Rovněž vodopisné poměry okolí Horního Štěpánova jsou přírodně pozoruhodné. Asi polovinou obce a Novými Sady protéká Úsobrnský potok, pramenící jihovýchodně od obce u lesa Javorník a směřující do Malé Hané. Nejvyšší jižní část Hor. Štěpánova se svazuje na opačnou stranu, kudy protékají pramenné potoky říčky Bělá, známé pak přehradou a průtokem Boskovicemi. A do třetice blízko pramene Úsobrnky vytéká na další stranu k východu zdrojnice potoka Okluka, známého později jako Hloučela a protékající posléze Prostějovem.

Dr. Alois Bartošek


Obecní úřad

  • (tel)  582 391 032
  • (eml)  obechornistepanov@tiscali.cz

Úřední hodiny

  • Pondělí: 7:00 - 12:00
  • Úterý: zavřeno
  • Středa: 12:00 - 17:00
  • Čtvrtek: zavřeno
  • Pátek: zavřeno

 
Návštěvy:  • Dnes: