Obec Horní Štěpánov má dlouhou a pozoruhodnou historii. Z různých dřívějších dokladů vyplývá, že byla založena již na počátku 13. století při kolonizaci rozsáhlých lesů patřících významnému klášteru Hradisko u Olomouce. Své jméno dostala obec zřejmě po patronovi kláštera sv. Štěpánovi, přídomek Horní pro odlišení od již existujícího kláštera sv. Štěpánova blízko Olomouce. Původní Horní Štěpánov, založený na dost těžko přístupném území brzy zcela zanikl. Již v roce 1340 byl dán pustý Štěpánov Fabianovi z Opatovic k novému osazení. Ale ani tento pokus se nezdařil a znovu pustý Horní Štěpánov čekal na své další obnovení.
Teprve od roku 1558 existuje doklad o nové a již úspěšné kolonizaci této horské obce. Blízko Štěpánova pracovala po určitou dobu skelná huť (zřejmě v souvislosti s pozdější hutí v Úsobrně), která zanikla se zrušením kláštera koncem 18. století. Přibližně kolem roku 1786 při parcelaci bývalých klášterních dvorů vznikly další osady – vzdálenější Pohora a bezprostředně přilehlé Nové Sady, jež mají obě dodnes společný katastr s Horním Štěpánovem. Poté se stal Horní Štěpánov součástí světského panství se sídlem v Šebetově až po naše poměrně ještě nedávné časy. Ještě za klášterního panství v r. 1712 byl ve středu obce při rozcestí vybudován kostel sv. Vavřince s charakteristickou okrouhlou věží. Ve stejné době již existovala na Štěpánově škola, která byla znovu postavena v r. 1802. Nynější budova ve středu obce nese letopočet 1936, rozšířená kolem r. 1960, je nyní známá pod názvem Masarykova jubilejní základní a mateřská škola Horní Štěpánov, i když mateřská škola sídlí v novější budově poblíž.
Pro poměrně značně odlehlou polohu obce prošel Horní Štěpánov takřka všemi změnami v administrativním uspořádání od poloviny 19. století až do dnešní doby. Po vzniku okresů kolem r. 1850 byla obec začleněna do politického okresu Moravská Třebová a soudního okresu Jevíčko, což platilo až do násilných změn hranic na podzim 1938. Poté byl Horní Štěpánov s mnoha dalšími obcemi Jevíčska po dobu tzv. Protektorátu Čechy a Morava součástí okresu Boskovice.Původní stav se v letech 1945-49 na krátkou dobu vrátil, ale při další změně byl Horní Štěpánov s Novými Sady a Pohorou přidělen opět do okresu Boskovice. Hlavní spojnicí s okresním centrem se namísto klikaté cesty údolím Úsobrnského potoka stala silnice přes Pohoru na Šebetov a dále Malou Hanou k Boskovicím. Z důvodu blízkosti okresního města bylo toto uspořádání pro Horní Štěpánov asi přece jen nejvhodnější. Avšak poměrně brzy, a to od r. 1960, došlo k další rozsáhlé změně a Horní Štěpánov s osadami (spolu s Lipovou, Bukovou a Protivanovem) přešel tentokrát pod okres Prostějov, což trvá v podstatě dodnes.
A nyní hlavní komunikací je dost obtížně vedená silnice přes Skřípov a Brodek a vzdálenost od Prostějova již přesahuje 30 km, při čemž blíže přístupný směr přes Lipovou není v zimním období udržován. Navíc od r.2000 došlo k utvoření tzv. obcí s rozšířenou působností III. stupně, Horní Štěpánov byl zařazen pod Konici, což přece jen ulehčilo složité a vzdálené vyřizování různých záležitostí, k čemuž nyní stačí pouze desetikilometrová vzdálenost. V souvislosti s historickým vývojem se na Horním Štěpánově měnil počet obyvatel. Význam obce v dřívějších dobách byl dosti značný, již v roce 1854 měla obec 2092 obyvatel, tento stav se s menšími výkyvy držel až do roku 1921. Vrcholem byl stav 2302 obyvatel v r. 1900 na začátku 20. století. Poté následoval pokles, v r. 1930 žilo v obci ještě 1785 obyvatel a v roce 1950 pouze 1434 občanů. Po roce 1945 se určitý počet štěpánovských obyvatel přestěhoval do blízkých obcí Skřípova a Brodku, které měly předtím převahu německého obyvatelstva. Pokles počtu obyvatel pokračoval i nadále, při sčítání v r. 2001 byl zaznamenán počet 1036 obyvatel, současný stav se drží kolem tisícovky.
Dr. Alois Bartošek